Aktuality

14.11.2024

Jak čelit povodním a klimatické změně? Olomouc hostila talkshow Pro moderní Česko

V olomoucké Pevnosti poznání se ve čtvrtek sešla pětice odborníků a osobností, aby společně diskutovali o dekarbonizaci a udržitelné budoucnosti České republiky. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), generální ředitel ČEZ ESCO, člen představenstva Svazu moderní energetiky a předseda správní rady ApBB Kamil Čermák, komentátorka Hospodářských novin Julie Hrstková, modelka a influencerka Jitka Nováčková a meteorolog České televize Michal Žák se zaměřili na témata, jako jsou energetické úspory, snižování závislosti na fosilních palivech, ochrana před budoucími povodněmi či udržitelný životní styl.

Akce, která proběhla dva měsíce po povodních devastujících zejména Olomoucký kraj, byla organizována portálem Obnovitelně.cz ve spolupráci se Svazem moderní energetiky a Státním fondem životního prostředí pod záštitou Ministerstva životního prostředí. Udržitelná talkshow přilákala do centra Olomouce více než stovku diváků, kteří s řečníky i moderátorkou Marií Bastlovou debatovali o budoucnosti obnovitelných zdrojů, výzvách spojených s nevyzpytatelným počasím a dalších otázkách, jež mají klíčový význam pro Olomoucký kraj i celou republiku.

Jak zadržet vodu a předcházet škodám  

Jedním z klíčových témat byla klimatická změna a s ní spojené zvládání povodní a proměnlivých srážek: „Ten srážkový systém bude vykazovat stále větší výkyvy. Ta rozkolísanost a ta tendence k větším extrémům tu je a bude se v průběhu tohoto století stále více prohlubovat,“ uvedl meteorolog Michal Žák. Zdůraznil také potřebu efektivně zadržovat vodu, když už srážky přichází a chránit se před přívalovými dešti. Zmínil také související tání ledovců: „Myslím si, že ta rychlost toho tání je opravdu jednou z takových těch nejvýznamnějších ukázek toho, jak se to naše klima mění a samozřejmě jedna věc jsou třeba ledovce v Alpách, kde přece jenom žijí ekonomicky vyspělé společnosti, ale když si vezmeme části světa, kde ty obrovské ledovce zajišťují množství pitné vody nebo vody vůbec pro obživu, tak tam je to opravdu dosti dramatické ty dopady.“

Energetická úspornost jako cesta  

Generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák poukázal na možnosti, jak mohou občané i instituce přispět k úsporám energií: „Většina Čechů, Moravanů a Slezanů dneska, když může, tak si pomůže něčím, co vlastně pochází z moderní energetiky. Pořídí si solární panely na střechu svého domu, pořídí si tu tepelné čerpadlo, tu něco úsporného. Jenom připomínám, že my ve Svazu moderní energetiky jsme si spočítali, že kdyby veřejné budovy vlastněné státem, nejenom celou veřejnou správou, dělaly to, co jsme dělali v Thomayerově nemocnici, v Rudolfinu, v Národním divadle a po celé republice, tak veřejnému rozpočtu ušetří tyhle úsporné programy v sektoru EPC 20 miliard ročně. To si myslím, že pro kolegu ministra financí není vůbec marné číslo. A i tyhle úspory patří do toho, čemu se říká Green Deal.“ Dále apeloval na rozumný přístup k elektromobilitě: „V zemi, kde je průměrné stáří vozového parku 16 let, tak násilně zavádět elektromobilitu jako prudkým velkým čínským skokem je prostě nonsens, protože to zvedá velký tlak v jedné oblasti, která bohužel není klíčová pro dekarbonizaci reálné ekonomiky.“

Propojení regionů pomůže  

Ekonomická komentátorka Julie Hrstková zdůraznila význam propojení regionů nejen pro řešení klimatických otázek, ale i dalších společenských výzev: „Ve chvíli, kdy ta města propojíme, třeba nám to může také pomoci vyřešit bytovou krizi, protože lidé se stahují tam, kde je zaměstnání, lékaři a prostě nechtějí být někde, kde se nikdo nedostane, a kde není příležitost.“

Co znamená Green Deal?  

Ministr životního prostředí Petr Hladík vysvětlil, že Green Deal je především o modernizaci energetiky, teplárenství a průmyslu, nikoli jen o elektromobilech: „Je to anglicismus, něco, co ti Češi vnímají, že je z Bruselu, a že je vlastně a priori blbě. Nesmíme ten Green Deal vztahovat na spalovací auta, to vždycky musíme dát před závorku a říct, o čem to je. Je to právě o té modernizaci energetiky, teplárenství, průmyslu, bydlení, je to o adaptaci na klimatickou změnu o zateplování, o zeleni, o lesích o cirkularitě materiálů, o tom, abychom nejen ze staré plechovky dělali plechovku novou, ale abychom ty věci neskládkovali, nespalovali, abychom nevyužívali a nevytěžovali tu zemi tak rychle, jak ji vytěžujeme, abychom ty materiály, které dokážeme zrecyklovat zase vraceli zpátky. A když se takhle zeptám úplně každého, tak mi řekne jo, tohle přesně chceme, a pak jsou tam ty auta a na tom to vždycky skoční.“ 

Moderátorka talkshow, Marie Bastlová, příznačně zaglosovala: „A pak jim řeknete, že je to Green Deal a oni řeknou‚ tak ale to nechceme,“ (SMÍCH)

„Když se podíváme do budoucnosti, tak bych si hrozně přál, abychom dál byli zemí technologickou, ale zemí, kde ty technologie a průmysl vlastně bude dělat ty výrobky s velkou přidanou hodnotou a s malou energetickou náročností,“ dodal ministr Hladík a upozornil: „Čtyřicet procent odpadového segmentu vlastní obce. To znamená, že každý třetí starosta nebo místostarosta sedí v představenstvu nějaké odpadové společnosti nebo v dozorčí radě. Ty dva světy, ten komunální a odpadový jsou tady v tomhle provázány.“

Být ekologický neznamená být dokonalý  

Modelka a influencerka Jitka Nováčková nabídla svůj osobní pohled na udržitelnost: „Jsme si vlastně hrozně blízcí s tím mým publikem, kterému se líbí, že nejsem 100% vegan, ale občas si dám maso, ale zároveň třeba z 80 % jím rostlině.“

Aliance pro bezemisní budoucnost: Partner pro změnu

Ředitelka Aliance pro bezemisní budoucnost, Jana Morávková, připomíná, že podobné debaty přispívají k hledání reálných řešení: „Debaty tohoto typu otevírají diskusi o konkrétních řešeních, jak zvládnout klimatickou změnu a současně podpořit lokální ekonomiky. Naše budoucnost stojí na inovacích, spolupráci a odvážných rozhodnutích. Pokud chceme skutečně bezemisní Česko, je důležité, abychom hledali cesty, které budou přínosné nejen ekologicky, ale i ekonomicky.“ 

Olomoucká talkshow ukázala, že otázky spojené s dekarbonizací, ochranou klimatu a regionálním rozvojem spojují široké spektrum odborníků i veřejnosti. Rozvoj obnovitelných zdrojů energie a podpora udržitelných řešení byly označeny za klíčové kroky na cestě k vyspělé a energeticky bezpečné zemi.  

Powered by Froala Editor


Členové

Hlavní partneři

Partneři

Členové

Za podpory


Přihlášení nového člena