Očima odborníka

Josef Švejda

jednatel a finanční ředitel onsemi v České republice

Bezemisní ekonomika je rozjetý vlak. Dodavatelé velkých firem se musí přizpůsobit 

Evropská transformace na bezemisní ekonomiku je v plném proudu. Pokud někdo ještě stále doufá, že to nakonec nebude až tak významné a rychlé, tak se plete. Velké firmy se na tuto tranzici zodpovědně a dlouho připravují. Mají hotové strategie, deklarovaly nejen bankám své závazné cíle a budou trvat na tom, aby i jejich dodavatelé tento trend následovali. Začíná být víc než jasné, že pokud se firmy včas nepřizpůsobí, může dojít ke změnám v dodavatelských řetězcích. Liknavost může pro Českou exportně založenou ekonomiku znamenat obrovský problém. 

V onsemi máme detailní strategii na snižování klimatické stopy, kterou striktně uplatňujeme nejen u sebe, ale také u našich dodavatelů. Od roku 2021 si klademe za cíl dosáhnout do roku 2040 nulových emisí spolu s využitím 50 % obnovitelné energie do roku 2030 a 100 % obnovitelné energie do roku 2040. V zájmu dosažení našich dekarbonizačních cílů se věnujeme snižování přímých emisí, jako jsou ty z procesních plynů, nepřímých emisí z výroby elektřiny, i emisí v rámci dodavatelského řetězce. 

Greendeal není válkou spalovacích a elektrických motorů 

Velkým cílem Aliance pro bezemisní budoucnost, jíž je onsemi zakládajícím členem, je depolitizovat Greendeal. Dnes jde bohužel ve značné míře o emoční debatu vnímanou pouze jako souboj spalovacích a elektrických motorů, popřípadě uhlí a obnovitelných zdrojů. Spalovací motory nejsou nutně špatné, ale ani ideální. Třeba takový servis elektromobilů je mnohonásobně levnější než u klasických aut. Silniční doprava je dnes zodpovědná za tři čtvrtiny veškeré spotřeby energie v dopravě, elektromobilita samotná nás ovšem nespasí. Je prostě potřeba se na celou věc dívat komplexně, přesto racionálně a počítat s tím, že jednotlivé kroky se mění a budou měnit podle aktuálního vývoje. A velmi si pomůžeme, pokud přestaneme zelenou transformaci vnímat jako překážku, ale naopak ji přijmeme jako příležitost pro celý průmysl.  

Zelené energie bude dost, ale ne levné  

Jen přechod na obnovitelné zdroje energie situaci nevyřeší. Řada odběratelů energie ani nemá možnost budování vlastních obnovitelných zdrojů a musí je nakupovat.  

Celosvětová spotřeba energie až na několik výjimek každým rokem roste už více než půl století. V současné době se roční nárůst pohybuje v průměru mezi 1 až 2 %. Zvýšená poptávka ztěžuje přechod našich energetických systémů od fosilních paliv k nízkouhlíkovým zdrojům energie, protože musí nejen nahradit fosilní paliva, ale také uspokojit další poptávku.  

Naše ekonomika potřebuje dobře vyvážený energetický mix. Klíčovým prvkem je jaderná energie, která poskytuje stabilitu, avšak není nejlevnější. Pokud se nám podaří investovat do obnovitelných zdrojů, můžeme získat dostatek relativně levné zelené energie, ale zajistit její dostupnost přesně tehdy, kdy ji potřebujeme, nebude snadné ani ekonomické. Je nezbytné vložit značné prostředky také do skladování energie a do přenosových a distribučních sítí. Ačkoli to zvýší celkové náklady, tato cesta je nevyhnutelná. Setrvání u fosilních paliv již není reálné a vedlo by k ekonomické i ekologické katastrofě. V souvislosti s tímto vývojem získává na důležitosti i vzdělávání a osvěta v oblasti udržitelnosti, aby se zvýšilo povědomí veřejnosti a vyvrátily se četné mýty spojené s obnovitelnými zdroji. 

Nejefektivnějším způsobem dosažení uhlíkové neutrality je spotřebu energií snižovat. Jak při samotné produkci, tak také tím, že technologie, které vyrobíme, umožní nižší spotřebu konečnému uživateli. Nejlevnější je totiž ta energie, kterou nespotřebujete. Příkladem mohou být výkonové polovodiče na bázi karbidu křemíku, které efektivně spoří energii při každé konverzi napětí, a nachází tak uplatnění u elektrických vozidel, systémů obnovitelných zdrojů energie a infrastruktury inteligentních sítí a datových center umělé inteligence. Tyto polovodiče jsou nepostradatelné při dosažení plného potenciálu elektrifikace – od zvyšování dojezdu a výkonu elektrických vozidel až po optimalizaci výkonu solárních a větrných elektráren. V současné době jde 100 % prostředků onsemi na výzkum a vývoj právě do těchto klíčových strategických projektů. 

Josef Švejda,

jednatel a finanční ředitel onsemi v České republice

Powered by Froala Editor

Členové

Hlavní partneři

Partneři

Členové

Za podpory


Přihlášení nového člena