Aktuální stav finančního sektoru
Většina hlavních světových bankovních skupin se připojila k hlavní dekarbonizační iniciativě světového bankovního trhu – Net Zero Banking Alliance (NZBA). Její signatáři se zavázali přijmout opatření ke splnění dosažení uhlíkové neutrality financovaného portfolia do roku 2050. NZBA představuje v současné době celosvětově 41 % všech bankovních aktiv.
Největší dekarbonizační výzvy ve finančním sektoru
Zelená tranzice v českém bankovnictví čelí několika významným problémům, které omezují její úspěšnou implementaci. Tři nejzávažnější z nich jsou:
- Chybějící nebo nedostatečně jasný výklad regulace a strategie ČR. Česká republika je členem EU, ale některé specifické lokální regulace a směrnice týkající se zeleného bankovnictví zde ještě nejsou plně implementovány - např. certifikace zelených produktů. Navíc banky i jejich klienti často nemají přístup k dostatečným informacím, výkladu regulace i datům, které by jim umožnily vyhodnotit environmentální a sociální dopad různých investičních možností.
- Nízká poptávka tažená nejasnou strategií dekarbonizace jednotlivých sektorů v České republice: Ačkoliv zájem o udržitelnost roste, český trh je stále relativně malý a poptávka po financování investic či provozu spojených s dekarbonizací firem i jednotlivců je omezená právě s ohledem na nejasnost dlouhodobé strategie. To limituje banky ve vývoji a nabídce produktů určených pro podporu dekarbonizace.
- Chybějící nebo nekvalitní data. Data důležitá pro stanovení správné dekarbonizační strategie, ale i nefinanční reporting. Pokud mají banky dosáhnout svých cílů k dekarbonizaci svého portfolia (Scope 3) tj. zejména financovaných aktiv do roku 2050, s poklesem min. - 55 % v roce 2030 je naprosto nezbytně nutné mít k dispozici data o financovaných aktivech všech sektorů (zejm. sektoru budov, kde akutní nedostatek a nedostupnost PENB neumožňuje bankám efektivně podpořit dekarbonizace tohoto sektoru).
Výzvou dekarbonizace pro banky je:
- Schopnost financovat dekarbonizaci jednotlivých sektorů a přechod na obnovitelné zdroje – nepřipravenost firem, nejasná strategie dekarbonizace jednotlivých sektorů, složitá evropská legislativa a pomalá transpozice do českého práva
- Sladit regulatorní požadavky se závazky NZBA a strategií ČR, také standardizace datových podkladů či výpočtů US a koordinace cílů lokálních vlád a ECB.
- Časový horizont naplnění trajektorie dekarbonizace zejména pro banky s větším podílem financování emisně náročných oborů (energetika, hutnictví, cementářství, těžba fosilních paliv) budou obtížněji dekarbonizovat